Jump to content

[ATENTIE] Despre comenzile ascunse...


enzopaul4

Recommended Posts

Salutare MTA Forum Romania ,

As vrea sa discut despre ceva "important" din partea mea de vedere , si anume comenzile ascunse.

Mi se pare o chestie buna , dar si rea la partea acceasta

Buna: Poti sa iti ti dreptul de autor , in caz ca cineva iti jura munca , cu aceste comenzi ii poti "distruge" server-ul.

Rea : Am auzit ca "cineva" nu dau nume , are un program cu care poate afla toate comenzile ascunse de pe server.

Pai despre vestea rea , nu pot spune decat ca , ..mi s-a intamplat si mie chiar aseara.Si dupa cate am auzit acest cineva a spus ca sa intru pe server-ul lui sa ma joc caci v-a ramane pana la urma cel mai bun , deci prin urmare acesta m-a amenintat pe mine si pe cei care detin servere roleplay romanesti , cu distrugerea acestora.

Dupa toate acestea am ajuns la concluzia : Server-ul lui nu va fii cel mai bun , daca tot spune ca va fi cel mai bun , ci va fi ultimul. E o mare diferenta dintre Bun si Ultimul . Chiar am intrat pe server-ul lui , nimic neobisnuit , GameMode de la vR , a schimbat decat 2 poze ,3 scripturi traduse pe jumatate si gata.

***Atentie*** : Eu doar am spus ce am auzit si ce mi sa intamplat!!

Link to comment
Salutare MTA Forum Romania ,

As vrea sa discut despre ceva "important" din partea mea de vedere , si anume comenzile ascunse.

Mi se pare o chestie buna , dar si rea la partea acceasta

Buna: Poti sa iti ti dreptul de autor , in caz ca cineva iti jura munca , cu aceste comenzi ii poti "distruge" server-ul.

Rea : Am auzit ca "cineva" nu dau nume , are un program cu care poate afla toate comenzile ascunse de pe server.

Pai despre vestea rea , nu pot spune decat ca , ..mi s-a intamplat si mie chiar aseara.Si dupa cate am auzit acest cineva a spus ca sa intru pe server-ul lui sa ma joc caci v-a ramane pana la urma cel mai bun , deci prin urmare acesta m-a amenintat pe mine si pe cei care detin servere roleplay romanesti , cu distrugerea acestora.

Dupa toate acestea am ajuns la concluzia : Server-ul lui nu va fii cel mai bun , daca tot spune ca va fi cel mai bun , ci va fi ultimul. E o mare diferenta dintre Bun si Ultimul . Chiar am intrat pe server-ul lui , nimic neobisnuit , GameMode de la vR , a schimbat decat 2 poze ,3 scripturi traduse pe jumatate si gata.

***Atentie*** : Eu doar am spus ce am auzit si ce mi sa intamplat!!

Salutare enzo.

Majoritatea gamemode-urilor au comenzi ascunse(se numesc in engleza backdoor-uri) pentru a preveni furtul scripturilor

Sunt total de acord cu aceasta chestie si sunt bucuros ca aceste backdoor-uri exista!

De ce?

Gandeste-te ca stai 1 an intreg sa lucrezi la un gamemode si cand e gata,il pui pe un server iar cineva ti-l fura si il foloseste pentru serverul lui.Chestia asta te-ar termina psihic deoarece tu ai stat 1 an iar el cateva minute

Metoda backdoor-urilor este una foarte buna pentru a-ti apara scripturile

Unde se gasesc?

De obicei backdoor-urile se gasesc in scripturile compilate/criptate(=scripturi care sunt bagate intr-un program pentru a cripta codul tau)

Metodele acestea 2 sunt foarte bune deoarece aproape nimeni nu poate sa-ti editeze/fure scripturile

Poate sa foloseasca exact scripturile alea si maxim sa mai adauge ceva peste

INSA!!!!!

Sunt oameni care se pricep la decompilarea/decriptarea acestor scripturi.Deocamdata niciun script nu va fi protejat 100%

De aceea trebuie sa ne facem scripturile noaste/gamemode-urile noastre stiind ca nimeni nu va folosi vreo comanda ascunsa

Link to comment
  • 2 weeks later...
Salutare MTA Forum Romania ,

As vrea sa discut despre ceva "important" din partea mea de vedere , si anume comenzile ascunse.

Mi se pare o chestie buna , dar si rea la partea acceasta

Buna: Poti sa iti ti dreptul de autor , in caz ca cineva iti jura munca , cu aceste comenzi ii poti "distruge" server-ul.

Rea : Am auzit ca "cineva" nu dau nume , are un program cu care poate afla toate comenzile ascunse de pe server.

Pai despre vestea rea , nu pot spune decat ca , ..mi s-a intamplat si mie chiar aseara.Si dupa cate am auzit acest cineva a spus ca sa intru pe server-ul lui sa ma joc caci v-a ramane pana la urma cel mai bun , deci prin urmare acesta m-a amenintat pe mine si pe cei care detin servere roleplay romanesti , cu distrugerea acestora.

Dupa toate acestea am ajuns la concluzia : Server-ul lui nu va fii cel mai bun , daca tot spune ca va fi cel mai bun , ci va fi ultimul. E o mare diferenta dintre Bun si Ultimul . Chiar am intrat pe server-ul lui , nimic neobisnuit , GameMode de la vR , a schimbat decat 2 poze ,3 scripturi traduse pe jumatate si gata.

***Atentie*** : Eu doar am spus ce am auzit si ce mi sa intamplat!!

Corect, există PROs și CONs, dar cred că ceea ce e cel mai important e să rămâi tu corect. Mi s-a întâmplat și mie, și eu am și plătit pentru aceste servicii..faza cu amenințatul mi se întâmplă la ordinea zilei si nici nu prea am playeri, ma gândesc la serverele mari..Pentru amenițări, aceștia sunt oamenii aceia frustrați de viață care nu au altceva mai bun de facut..a fost o vreme când și mie mi-au fost furate GameModul și modurile pe care le-am achiziționat și nu tocmai ieftin, da am învățat să nu am încredere în nimeni de pe server..cei care intră toți sunt potențiali flooderi/hoți, sau pot fi donatori. De regulă, eu le iau IPurile, le verific și le aflu locație, mail și alte date personale și le păstrez. În momentul în care face ceva rău/dăunător, public datele (e dreptul tău având în vedere politica serverului, odată ce își inserează datele devin proprietatea serverului și pot fi publicate dacă respectivul dăunează), după care îi trimit un mail respectuos în care îi arăt datele pe care le am despre individ, îi spun că este banat (și îl și banez, bineînțeles), după care trec mai departe. Să furi un GameMode nu e atât de simplu, dar nici greu nu e..cel mai simplu (dacă aveți și bani) e să vă puneți copyright pe comunitate și asta să includă TOT ce aparține comunității. Dacă ceva e furat, d.p.d.v. legal aveți dreptul să îl dați în judecată și veți câștiga procesul. Și da, să lucrezi la un server 1 an întreg, poate chiar mai mult (în cazul meu) și să ți-l fure careva îi foarte frustrant..acuma, mna, și tu trebuie să înveți să te aperi cât de bine poți...să te protejezi și să nu îți faci legături cu astfel de indivizi.

tu du-te pe sv-ul tău de 1gb și stai acolo..

Link to comment
Salutare MTA Forum Romania ,

As vrea sa discut despre ceva "important" din partea mea de vedere , si anume comenzile ascunse.

Mi se pare o chestie buna , dar si rea la partea acceasta

Buna: Poti sa iti ti dreptul de autor , in caz ca cineva iti jura munca , cu aceste comenzi ii poti "distruge" server-ul.

Rea : Am auzit ca "cineva" nu dau nume , are un program cu care poate afla toate comenzile ascunse de pe server.

Pai despre vestea rea , nu pot spune decat ca , ..mi s-a intamplat si mie chiar aseara.Si dupa cate am auzit acest cineva a spus ca sa intru pe server-ul lui sa ma joc caci v-a ramane pana la urma cel mai bun , deci prin urmare acesta m-a amenintat pe mine si pe cei care detin servere roleplay romanesti , cu distrugerea acestora.

Dupa toate acestea am ajuns la concluzia : Server-ul lui nu va fii cel mai bun , daca tot spune ca va fi cel mai bun , ci va fi ultimul. E o mare diferenta dintre Bun si Ultimul . Chiar am intrat pe server-ul lui , nimic neobisnuit , GameMode de la vR , a schimbat decat 2 poze ,3 scripturi traduse pe jumatate si gata.

***Atentie*** : Eu doar am spus ce am auzit si ce mi sa intamplat!!

Degeaba are ala un program daca tu stii sa faci comenzile calumea

Nu o sa pui o comanda /delgamemode (exemplu) sa fie accesibila oricui

Ex:Verifici inainte numele contului si daca numele contului == X atunci sa execute chestia aia

Tot timpul serverul tau(vorbesc in general)este sub multiple amenintari,dar poti sa le moderezi considerabil

Link to comment
Mă piș pe sv tău , doar am intrat pe el și atât . Nu am cerut nimic , chiar mi-am deschis un sv la troll și ai început să zici „ Ai moduri ? Praf ! Pot să te ajut cu moduri? ” ..

Un pont:Niciodata nu raspunde focului cu foc.Prin asta ma refer sa nu folosesti limbaj obscen la o asa chestie,mi se pare copilaresc...

Omul poate incerca sa te ajute si tu recationezi asa...

Link to comment
Mă piș pe sv tău , doar am intrat pe el și atât . Nu am cerut nimic , chiar mi-am deschis un sv la troll și ai început să zici „ Ai moduri ? Praf ! Pot să te ajut cu moduri? ” ..

Un pont:Niciodata nu raspunde focului cu foc.Prin asta ma refer sa nu folosesti limbaj obscen la o asa chestie,mi se pare copilaresc...

Omul poate incerca sa te ajute si tu recationezi asa...

Link to comment
  • 1 month later...

Of of of Petrutzule, lasa ca vin eu in Serbanesti sa te invat engleza :))) Ia incearca sa traduci rank-ul meu si al tau in romania, sobolane :)))) Mai lasa drq KFS-ul si mai fa oleaca de sport ca a mauzit ca ai rupt un deposit plin de scaune de la Dedeman, ca aia de la Practiker au refuzat sa iti dea scaune ca le faceai paguba prea mare

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...