Jump to content

Tworzenie ekwipunku


Recommended Posts

Może opisz trochę bardziej ten ekwipunek, co chcesz tam przechowywać i w jaki sposób (baza MySQL, baza wbudowana w MTA, czy może jeszcze jakoś inaczej). Co do Twojego pytania o wzięcie kodu z innego zasobu, to myślę, że jak podpatrzysz mniej więcej co i jak działa to nie powinno być problemu, ale gdybyś chciał skopiować cudzy kod, to wtedy najlepiej spytać autora gamemodu o pozwolenie :)

Link to comment

Na innych forach pomagają w sposób: "a od czego jest google ???", widze że tu jest inaczej, tu nawet nikt linku do porządnego poradnika nie poda... Wszystkie poradniki jakie znalazłem zawjerały przykład i oczywiście były one logicznie wyjaśnione, ale na podstawie ich, nie zrobiłbym zadnego innego przydatnego skryptu...

Od kilku tygodni usiłuje dowiedzieć się jakie funkcje powinny być po stronie klijenta a jakie serwera, i jak łączyć różne pliki.lua w jeden zasób, ale NIGDZIE tego nie ma...

Tak samo są wytłumaczone tabele, ale zrozumie je tylko osoba, która wie jak działają... Bo każdy kto pisze taki poradnik pisze po chińsku...

Więc może powiedzcie dokładniej, co mi jest potrzebne aby zrobić podstawowy ekwipunek ? Muszę uczyć się jakiś tabel ? Pętli ? Co dokładnie mam wiedzieć i gdzie to znaleźć.

Link to comment

ok, rozwinę swój post - ekwipunek to jest coś większego niż skrypt dodający kasę co 5 minut, albo naprawiający samochód po wjechaniu w marker.

będziesz potrzebował tablic (tabel, jak zwał tak zwał), pętli, warunków, funkcji anonimowych, eventów (zdarzeń), rozróżniania logiki klienta i serwera (w mta masz dostępne niektóre funkcje po obu stronach więc dodatkowo przychodzi rozkmina gdzie lepiej tego użyć), wymieniania zdarzeń z serwerem, rozróżniania graczy po stronie serwera, rysowania gui, nauki debugowania i wszystkiego, z czego składa się lua.

nie znam innych poradników niż ten na wiki.multitheftauto.com (mówię o tym angielskim) - on niewiele mi pomagał podczas nauki. wiem, że polskie materiały będą raczej gorszej jakości (chyba, że jest jakaś perełka). aktualnie przynajmniej jest cokolwiek poradników (ale wypadałoby znać angielski - w sekcji Scripting są tutoriale), z tym, że są różnej jakości, a żadnego nie badałem dokładnie - gdy ja się uczyłem to ich nie było.

nie napiszesz systemu itemów z zerową wiedzą w 3 wieczory, nie napiszesz też w tydzień (chociaż są święta i gdybyś mocno pojmował wszystko to pewnie by dało radę), nastawiałbym się raczej na miesiąc solidnej nauki. potem, jeżeli będziesz wyciągał wnioski z tego, co robisz i tak stwierdzisz, że lepiej poświęcić dodatkowe 3-4 dni i przepisać to od zera. wtedy też będziesz umiał cokolwiek dalej sobie rozwinąć serwer samodzielnie.

sam chętnie chciałem pisać kiedyś poradnik uczący lua, ale nigdy nie było na to czasu (mam już swoje lata i nie mam czasu na gry), zresztą wtedy i tak bym pierwsze pisał po angielsku, żeby trafić do szerszej grupy, potem ew. tłumaczył na polski.

a Ty - zacznij od podstaw. zrób sobie proste skrypty, niech to DZIAŁA. przetestuj je w kilka osób, żeby sprawdzić, czy nie ma problemu przy wielu graczach (nadpisujące się zmienne w nieprzemyślanym kodzie itd). pisz bardziej rozbudowane skrypty, aż w końcu załapiesz wiedzy na tyle, żeby było sens brać się za ekwipunek. podałbym jakieś mądre linki - ale po prostu ich nie znam. podglądałem cudze skrypty, siedziałem na wiki.multitheftauto.com czytając to niczym pasjonującą lekturę, próbowałem i kombinowałem - aż w końcu coś się zaczęło udawać. życzę powodzenia, a z jakimiś konkretnymi problemami - oczywiście zapraszam na forum :)

Link to comment

Chodziło chyba o to, że nie ma sensu instalować całego XAMMP, skoro i tak będziesz korzystać tylko z MySQL. A pewnie MySQL dołączany do XAMMP wymaga XAMMP do działania. Zawsze to jakieś obciążenie komputera. Po co marnować zasoby na utrzymywanie serwera XAMMP jak można je jakoś użyteczniej wykorzystać? (nie używałem nigdy XAMMP, to tylko moje domysły)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...