Jump to content

wiki.mtasa.com în Română


Axel

Recommended Posts

Comunitatea românilor de pe MTA este în creștere continuă, dar aparent nu sunt scripteri activi. Eu, fiind unul dintre singurii scripteri în sensul bun al cuvântului activi pe MTA, am decis să contribui cât pot de mult la dezvoltarea comuniății Românești de MTA. Dacă celelante țări pot, noi de ce să nu putem?

Așadar, am început un proiect numit Wiki MTASA în Română. În ce constă proiectul? Ei bine, în mare parte traducerea tuturor funcțiilor de pe wiki.multitheftauto.com în română, creearea de exemple la fiecare, pe lângă exemplele cele din engleză, și creearea unor tutoriale pe wiki în Română.

Astea fiind spuse, am început traducerea funcțiilor. V-oi edita acest topic cu modificările aduse.Țineți mine, aceste traduceri le fac în timpul liber.

Funcțiile server.

createPed

killPed

Dacă doriți să participați la acest proiect, scrieți în acest topic, sau contactați-mă pe skype: freestyleaxel.

Link to comment
  • 1 month later...

Foarte mulți români se întreabă pe serverele de MTA de ce sunt urâți de toată lumea și de ce îi consideră toți niște noobi. Păi, unul dintre factori este gramatica execrabilă prezentată de mulți dintre Românii de pe MTA.

Voi vă considerați elita MTA-ului românesc, dar nu sunteți în stare să scrieți corect nici propria voastră limbă. Axel: "celelante" "v-oi"

Dany Alex: "copii...care joacă acum", "dejeaba"

Citate din wiki " reprezentând dacă ped-ul să fie sincronizat" "dacă a fost creeat cu succes."

Nu vă apucați de traduceri dacă nici limba voastră maternă nu o stăpâniți.

Edited by Guest
Link to comment
Foarte mulți români se întreabă pe serverele de MTA de ce sunt urâți de toată lumea și de ce îi consideră toți niște noobi. Păi, unul dintre factori este gramatica execrabilă presentată de mulți dintre Românii de pe MTA.

Voi vă considerați elita MTA-ului românesc, dar nu sunteți în stare să scrieți corect nici propria voastră limbă. Axel: "celelante" "v-oi"

Dany Alex: "copii...care joacă acum", "dejeaba"

Citate din wiki " reprezentând dacă ped-ul să fie sincronizat" "dacă a fost creeat cu succes."

Nu vă apucați de traduceri dacă nici limba voastră maternă nu o stăpâniți.

Deci , nimeni nu a zis ca suntem elita MTA-ului , noi doar vrem sa ajutam playerii prin intermediul acestui forum(Din pacate , multa lume nu stie de el). Acei romani care sunt considerati niste noobi, si-o merita. Ei sunt doar niste copii de 10-12 ani care se cred tari si o fac pe desteptii cand vrei sa ii ajuti sau cand le zici o critica constructiva. Eu joc de ceva timp pe servere straine si nimeni nu mi-a zis ca ma uraste sau ca sunt noob. Aici nu conteaza tara , poti fi si din Somalia , dar daca stii sa te comporti si sa ii respecti pe cei din jurul tau , nimeni nu are nimic cu tine.

Si , te rog , nu suntem la ora de romana, daca ai gresit o litera nu arde tara. Plus ca si tu ai facut o greseala: "presentata".

Mai bine , in loc sa ne corectezi greselile de scriere/de exprimare , ai participa la traducerea wiki-ului , ca sa nu mai vedem serverele de play ale romanilor ca folosesc aceleasi resurse si ca owneri lor se cearta ca prostii pe motivul ca "mi-ai copiat serverul", sau ca se plang de acel script ca nu merge deoarece nu sunt in stare sa dea un amarat de admin right. Sa mai invete si ei sa faca ceva cu mana lor.

Link to comment
  • Scripting Moderators
Sau ar putea sa se duca pe serverele care deja au un script nou in progress? Decat sa fie 10000 de servere de roleplay cu 10 playeri fiecare mai bine e unul singur care e bun.

Ei bine, aceasta problema nu este doar la comunitatea romana, ci si la cele straine. Problema unirii a mai multor servere este urmatoarea: nimeni nu doreste sa isi piarda 'puterea' peste jucatori.

Link to comment
Sau ar putea sa se duca pe serverele care deja au un script nou in progress? Decat sa fie 10000 de servere de roleplay cu 10 playeri fiecare mai bine e unul singur care e bun.

Ei bine, aceasta problema nu este doar la comunitatea romana, ci si la cele straine. Problema unirii a mai multor servere este urmatoarea: nimeni nu doreste sa isi piarda 'puterea' peste jucatori.

Si ar fi greu sa inceapa romanii? E mai grea materia in general si liceu in romania decat in alte tari, dati dovada ca sunteti mai inteligenti.

Link to comment

Sa inceapa romanii? Cine cu cine sa se uneasca? Nu vezi ca sunt doar servere care tin maxim 2 saptamani si doar cateva care au depasit un an? (vR ; RPP)

Si ce daca avem materia mai grea?

Conform unor statistici recente ale Eurostat, România are mai mulţi deţinători de doctorat decât media statelor europene. Depăşim ţări care dau constant câştigători de Nobel, ca Anglia sau Germania. În acest moment, la un milion de români, 251 au o diplomă de doctor!

Treaba merge ceas când ne dăm noi, unii altora, diplome sau când ne testăm singuri. Totul se schimbă, însă, când sistemul nostru educaţional e testat la nivel internaţional. Evaluarea PISA, una dintre cele mai riguroase testării la nivel mondial, plasează România la coada unui top în care sunt incluse 60 de ţări. La nivel european, stăm chiar cel mai prost.

Cum privim noi aceste rezultate? Evident, în stilul nostru inconfundabil şi inimitabil. În „Educational Sciences Journal”, editat de Universitatea din Lisabona, a fost publicat un studiu cu privire la percepţia românilor faţă de aceste teste. Chestionarul a scos la iveală ce credem noi despre astfel de teste şi, mai ales, despre rezultatele dezastruoase:

- Românul se naşte deştept. El/ea nu are nevoie să se compare cu alte popoare;

- Rezultatele PISA nu sunt relevante. Românii sunt cu mult mai deştepţi decât cei de pe primele locuri;

- PISA e o mare minciună şi nu trebuie luată în serios;

- Rezultatele PISA sunt manipulate de ţările puternice. România e pe ultimul loc pentru că alte ţări au conspirat şi au falsificat rezultatele;

- Rezultatele PISA din România sunt slabe pentru că testul nu a fost dat de elevii din şcolile bune, acolo unde se învaţă la sânge;

- Rezultatele PISA sunt slabe pentru că în România se învaţă altceva, nu ceea ce se cere la teste. De aceea PISA nu are relevanţă în România.

Mă întreb: oare cât timp ne vom mai minţi? Când vom înţelege că educaţia şi succesul ei nu se raportează la câţiva copii geniali, ci la TOŢI copiii noştri? Când vom pricepe că nu suntem, nici pe departe, deştepţii lumii? Dimpotrivă, există un decalaj imens şi avem mult, foarte mult de muncit.

După rezultatele primului test PISA aplicat în Germania, nemţii au intrat în stare de alertă. Au modificat întregul sistem educaţional. Au schimbat programele şcolare. Au fost editate broşuri de antrenare pentru aceste teste. Specialiştii în ştiinţele educaţiei, jurnaliştii şi publicul larg au aşteptat cu sufletul la gură rezultatele testelor. Aceasta este atitudinea unui popor responsabil. Care conştientizează cât de importantă este educaţia. Şi, mai ales, cât de important e să faci schimbarea la timp.

Noi, însă, nu avem nevoie. Şcoala românească e perfectă! Noi tocim de ne dă sângele pe nas. Ecuaţii de gradul trei, analize la textele cronicarilor şi fizică cât cuprinde. Apoi, cu diplomele româneşti în mâini, cerem să fim recunoscuţi pe piaţa mondială a muncii. Iar dacă treaba nu merge, o punem de-un doctorat scris pe genunchi. Oricum, în ritmul acesta, foarte repede vom fi o ţară de doctori docenţi.

Şi, cel mai important, ne ocupăm mai mereu de bancuri. Că la poante suntem cu toţii doctori: Mama îi reproşează fiului: Aha, deci în Spania nu vrei să te duci, în Italia nu vrei să te duci, fotbal nu ştii să joci… Bine, mă, atunci dă la facultate! Să ajungem de râsul blocului!

Link to comment
  • 2 weeks later...

Atâta timp cât copiii de 10-12 ani, după cum zicea și sEEk mai sus, nu se opresc din a se crede cei mai tari cu mâna pe tastatură și cu ochii beliți la monitor, toată lumea va băga și românii de elită, românii cu valoare, în aceeași oală cu ei. Problema din zilele noastre este că toți copiii ăștia de care vorbim se dau mari cu telefoane și tablete și cu haine de tot felu', fără să se mai gândească la propria educație. Părerea mea este următoarea: crearea unui server roleplay (consider că acolo se poate diferenția cel mai bine elita de restul) doar pentru români cu un playerbase mare și de succes este destul de improbabilă, dar posibilă.

Link to comment
  • Scripting Moderators
Atâta timp cât copiii de 10-12 ani, după cum zicea și sEEk mai sus, nu se opresc din a se crede cei mai tari cu mâna pe tastatură și cu ochii beliți la monitor, toată lumea va băga și românii de elită, românii cu valoare, în aceeași oală cu ei. Problema din zilele noastre este că toți copiii ăștia de care vorbim se dau mari cu telefoane și tablete și cu haine de tot felu', fără să se mai gândească la propria educație. Părerea mea este următoarea: crearea unui server roleplay (consider că acolo se poate diferenția cel mai bine elita de restul) doar pentru români cu un playerbase mare și de succes este destul de improbabilă, dar posibilă.

Ei bine, ai mare dreptate cand vorbim de copii de 10-12 ani care au asaltat MTA-ul. Atata timp cat problema cu 'cine e cel mai tare' si 'sa am masini/bani/case etc. sa ma dau mare fraierilor' nu dispare, sunt slabe sanse sa reusim crearea unui server de RolePlay in adevaratul sens. Normal, la ora actuala sunt doua servere care se autointituleaza RP, insa adevarul e ca ambele servere au +400 mb de moduri, scripturile vechi de Valhalla (doar editate cat sa rezolve bugurile la inregistrare) si in rest, abuz, ownerii habar n-au de RP si conduc un server de RP... Totul este o tragedie. In trecut (nu stiu daca voi ati prins vremurile) a existat vR, o comunitate condusa de Axel care cat de cat se apropia de RP, insa mai avea loc de imbunatatiri. vR a fost si primul server de RP deschis pentru comunitatea romaneasca, iar acest lucru i-a adus popularitate si jucatori. Cu timpul insa, se poate observa clar cum banul conduce, nu mai sunt vremurile in care se facea RP adevarat, in care comunitatea era formata din oameni cu capul pe umeri.. in zilele noastre, daca ai bani, nu trebuie sa stii nici scripting, nici RP.. nimic. Ajunge sa platesti cuiva 5-10-15-20-25 euro (cam astea sunt preturile de baza) pentru o instalare de DB si rezolvarea bugurilor din GM. Eu cel putin, in anii astia de cand sunt inregistrat pe forum am vazut doar odata comunitatea romaneasca unita, adica in acest topic: https://forum.multitheftauto.com/viewtopic.php?f=126&t=32121 . In paralel, mai exista si RPP care e un freeroam pe care s-a tot dat vina cum ca a atras jucatorii de 10-12 ani, oricum nu vreau sa o lungesc. Ma bucur apar fete noi care vor sa-si dea interesul pentru comunitatea romaneasca. Crearea unui server de roleplay m-a lovit si pe mine, am incercat sa imi deschid un server insa oricate idei noi si posibilitati script-wise erau, toata lumea venea si ma intreba 'imi dai admin? iti aduc playeri' si dupa ce le spuneam ca nu, imi ziceau 'du-te naibii' sau ma injurau si le ziceau prietenilor sa nu intre ca e naspa server-ul.. crudul adevar. :lol: Oricum, trebuie sa te conformezi si sa continui ce-ti place, spre exemplu eu inca lucrez la server, insa in timpul meu liber cand vreau si am chef, pentru mine comunitatea si server-ul meu sunt inca ceva viu si posibil de adus inapoi pe linia de plutire. Privind Wiki-ul tradus.. ar dura, iar cel ce a venit cu ideea, Axel nu cred ca mai lucreaza la asta, insa nu inseamna ca nu ii poate lua altcineva locul. M-am cam dus cu vorba, scuze.. anyway, mult succes cu server-ul, daca ai nevoie de ajutor, eu sunt dispus sa te ajut, putem vorbii pe privat. :D

Link to comment

Într-adevăr, vR a fost o comunitate faină. Am fost administrator pe vR, dar, din păcate, Axel a prins gustul banilor și vindea facțiuni și nivele de admin pe bandă rulantă, ca pâinea caldă. "Vai, îi dăm admin că a donat x euro". Era de prost gust și aiurea. Anumiți oameni chiar lucrau pentru rang și venea altu cu portofelul plin și devenea mare baștan. Dacă dorești, simte-te liber să-mi dai add pe Skype sau pe YM.

Link to comment
  • Scripting Moderators
Într-adevăr, vR a fost o comunitate faină. Am fost administrator pe vR, dar, din păcate, Axel a prins gustul banilor și vindea facțiuni și nivele de admin pe bandă rulantă, ca pâinea caldă. "Vai, îi dăm admin că a donat x euro". Era de prost gust și aiurea. Anumiți oameni chiar lucrau pentru rang și venea altu cu portofelul plin și devenea mare baștan. Dacă dorești, simte-te liber să-mi dai add pe Skype sau pe YM.

Ai dreptate, din pacate asa se proceda... chiar daca erai sus, stiai ca ulterior vei cobori si altcineva iti va lua locul. Imi poti da pe privat skype-ul tau? (Nu mai folosesc MSN de cativa ani buni :lol: ).

Link to comment
  • 1 month later...

Off-topic: Aveți dreptate oameni buni. Ăsta este motivul principal pentru care vR a căzut, și a durat ceva vreme să îmi dau seama. Însă nu este totul pierdut, învățăm din greșeli. De aceea voi reface serverul să fie întro variantă incoruptibilă, fără donații de nici-un fel. Free to play, nu tu Admini pe bani, nu tu Gamemasteri pe bani, nu tu facțiuni pe bani.

On-Topic: Dacă vreți câțiva să făcem o echipă de tradus, aș fii dispus să o conduc sau să particip. Cei doritori, să îmi trimită un PM sau să organizeze altcineva dacă se crede mai în stare ca mine, o echipă.

Link to comment
  • 3 months later...

Da , într-adevăr , comunitatea româniilor de MTASA crește dar din păcate crește prost . Am să dau exemple de două servere care sunt praf și lumea le crede perfecte . Mihăilescu , Răileanu . Voi dacă primiți lider la o facțiune sau admin sau orice , credeți că server-ul este awesome deși e gresit , un server bun constă în numărul playeriilor și al bug-urilor chiar și glitch-urilor . nici wG România Roleplay nu este perfect dar nimeni nu zice că : Wăă wG e perfect ! :x , nope , nimeni nu zice , dar în schimb celelalte... Fondator -rG Reloaded Gaming RP / JoshuaR

Link to comment

Stii care-i faza ? Sunt asa de multe server de RP, toate cu administratori care habar n-au ce e RPul si care au fost setati doar ca ownerul sa aiba si el 3 playeri pe server mi se pare absurd...

Mihailescu nu are RP, Mihailescu e un server pe care daca te rogi suficient de admin primesti o masina fara probleme. Romanu' nu-i facut pt RP, de fapt, Romanu' nu-i facut pentru admin pe vreun server. Putini sunt maturi, si daca sunt, sigur nu merg pe Mihailescu.

Link to comment
  • Scripting Moderators

Amandoi aveti completa dreptate. Jucatorii au fost invatati prost inca de la inceputuri (vR), nu se facea roleplay adevarat decat in momente rare, iar cand au aparut Mihailescu (server-ul facut pentru donatii) si World Gaming (aceeasi prostie, alti owneri) si au pus in titlu RP, totul s-a sfarsit. Cum? De ce? Pai, perioada care am prins-o pe vR era una in care jucatorii inca mai faceau bus si trucking pentru bani. Odata ce au aparut aceste servere de RPG cu nume de RP in ele care iti dau 100kk doar pentru ca ai adus 10 jucatori, care e plin de moduri care fac lag si sunt puse prost (ti le salveaza in directorul GTA-ului tau, varul meu a patit-o pe Mihailescu si a fost nevoit sa reinstaleze GTA:SA), in care gasesti rampe in mijlocul strazii pentru stunt (ca doar mnah, e roleplay), atunci stii ca nu prea mai are rost. Jucatorii din ziua de astazi (cei romani) vad mai mult SAMP-ul ca un loc de roleplay, iar MTA-ul ca un loc de DM, Race, RPG. Si chiar daca ai incerca sa aduci niste RPeri de pe SAMP, degeaba deoarece sunt obisnuiti cu SAMP-ul, sunt obisnuiti cu un playerbase ridicat, iar aici.. aici nu vezi decat jucatori care intra doua-trei minute sa vada ce-i cu 'server-ul nou in lista', da PM tuturor cu 'Cine-i admin? Cine-i owneru'?', iar daca afla scopul lor pe lume e sa obtina admin si bunuri ca daca nu pleaca de pe server (un fel de santaj facut de copii de 12 ani -.-"). E greu sa faci ceva in domeniul roleplay (cel putin acesta ma intereseaza si pe acesta il promovez pe unde apuc) atata timp cat jucatorii au uitat scopul real pentru care jucam acest joc: distractia si amuzamentul.

Link to comment
World Gaming (aceeasi prostie, alti owneri) si au pus in titlu RP

Scuză-mă, dar serverul nu este "aceeasi prostie". Noi măcar încercăm să fim cât mai Roleplay, dar cu cine? Ai intrat măcar să vezi câte jail-uri și cât DM se face? Am încercat să îi și oblig să facă Roleplay, dar am ajuns cu 10 jucători în minus. Nu spun că serverul este plin de jucători care fac Roleplay, dar măcar încercăm să păstrăm o ambiență cât de cât "roleplay", nu ca alte servere unde nici sistem de jail nu există... Plus că pe wG nu ai să vezi că adminii dau bani și mașini jucătorilor, toți trebuie să muncească pentru bunuri!

Link to comment
  • Scripting Moderators

[quote name=..:D&G:..]

World Gaming (aceeasi prostie, alti owneri) si au pus in titlu RP

Scuză-mă, dar serverul nu este "aceeasi prostie". Noi măcar încercăm să fim cât mai Roleplay, dar cu cine? Ai intrat măcar să vezi câte jail-uri și cât DM se face? Am încercat să îi și oblig să facă Roleplay, dar am ajuns cu 10 jucători în minus. Nu spun că serverul este plin de jucători care fac Roleplay, dar măcar încercăm să păstrăm o ambiență cât de cât "roleplay", nu ca alte servere unde nici sistem de jail nu există... Plus că pe wG nu ai să vezi că adminii dau bani și mașini jucătorilor, toți trebuie să muncească pentru bunuri!

Ai dreptate, n-am intrat de o perioada de timp deoarece cand am vazut asa download mare, m-am dat batut. Sigur, am facut o greseala pe care o recunosc, insa am mers pe ideea "lupu-si schimba blana, dar naravu' ba", daca intelegi unde bat. Din pacate, jucatorii ne-au gasit noua, ownerilor, un punct slab: acela ca daca ceva nu le convine, pleaca pe alt server si cand nu mai au pe ce servere sa mearga (desigur) isi fac propriul lor server. Nu vad o solutie care sa opreasca moda cu 'da-mi admin, da-mi masina si bani sau da-te dracu' la momentul de fata, insa daca se tot continua asa, n-are niciun rost sa incercam macar.

Link to comment

OFF TOPIC:Singura modalitate de a ajunge undeva, este ca fondatorii tuturor serverelor actuale să își închidă frumos serverele, și să facă careva un server bun (de preferat un veteran în MTA RP), și ca acei fondatori să primească admin pe acel server (nu admin mare, că poate sunt niște copii proști și "fut" și serverul ăla). După aceea, jucătorii nu mai au de ales, de cât să respecte regulile, sau dacă primesc ban, să facă cerere de unban, fiindcă alt server nu va fi (server de roleplay).

ON TOPIC: Mai continuăm traducerea wiki-ului?

Link to comment

[quote name=..:D&G:..]OFF TOPIC:Singura modalitate de a ajunge undeva, este ca fondatorii tuturor serverelor actuale să își închidă frumos serverele, și să facă careva un server bun (de preferat un veteran în MTA RP), și ca acei fondatori să primească admin pe acel server (nu admin mare, că poate sunt niște copii proști și "fut" și serverul ăla). După aceea, jucătorii nu mai au de ales, de cât să respecte regulile, sau dacă primesc ban, să facă cerere de unban, fiindcă alt server nu va fi (server de roleplay).

ON TOPIC: Mai continuăm traducerea wiki-ului?

Daca ne adunam mai multi si facem o echipa , am putea traduce wiki-ul(macar functiile de baza), dar vine intrebarea "Pentru cine?". Pai... mno, e mai usor sa dai download de pe gugal decat sa faci cu mana ta resursele.

Link to comment

Mde... Ce ziceți să ne facem din Români, Englezi? MTA-ul românesc nu mai are speranțe... Nu contează cât de bun este serverul, dacă jucătorii nu primesc admin, bani sau mașini... "Server de cacat, imi bag pla in tine de prost, o sa ajungi fara jucatori daca continui asa", în serverele străine nu ai vezi așa ceva, acolo oamenii sunt civilizați.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...