Jump to content

Legalne zarabianie na prowadzeniu serwera


Recommended Posts

Siema

Jakiś czas temu przyszło mi do głowy stworzyć serwer pod MTA. Mam do was pytanie (nie orientuje się jak to jest u nas, czyli w Polsce i u innych). Czy mogę legalnie "ciągnąć hajs" za "premki", które odblokują jakąś tam "rzecz" na serwerze? Wiem, że Misiek zarabia tak na swoim serwerze, więc coś na rzeczy musi być. Dodatkowo na studiach u mnie mówił ktoś, że jak modyfikujemy grę to "łamiemy" prawa autorskie czyli w zasadzie zabronione takie coś powinno być. Z drugiej zaś strony nie modyfikujemy gry lecz modyfikację tejże gry. Jak to w końcu jest? Jest to legalne czy nie?

Pozdro,

Piorun

Link to comment

Na studiach jesteś i sobie nie znajdziesz? :>

Jeżeli będziesz odprowadzał od tego podatek - to będzie legalnie.

Wątpię jednak, że ktokolwiek to robi. Wątpię też, że skarbówka zareaguje na donos (bo bez donosu nikt tego nie zauważy, szczególnie, że kokosów to z tego nie będzie) typu "a bo Piorun na serwerze MTA sprzedaje premium i nie płaci podatku" nie zareaguje. Jak przy płatnościach nie będzie nazwiska to będzie ciężej coś takiego zweryfikować.

Teoretycznie do łamania prawa nie namawiam, dodatkowo warto pamiętać, że zysk do bodajże ok. 3000zł rocznie nie jest opodatkowany (ale chyba trzeba go na PIT-ach wykazać), jednak za takie gówno jak serwer to pewnie nie chciałoby mi się ze skarbówką rozliczać, bo z tym za dużo zachodu moim zdaniem (zresztą w tym kraju wszystko jest niepotrzebnie skomplikowane). Nie wiem na ile PayPal byłby chętny współpracować z Polską skarbówką, ale PayU i innym tworom bym nie wierzył na pewno ;p

Modyfikacją gry się nie musisz przejmować. Rockstar nie ma nic przeciwko MTA, ale nie wspiera tego projektu w żaden sposób.

W skrócie:

Bierz kasę za premium i olej skarbówkę, ale danymi personalnymi na wszelki wypadek się nie chwal (gdyby konkurencja chciała na Ciebie nakablować).

Ew. znajdź znajomego (na studiach to nie problem), co prowadzi działalność pod usługi informatyczne. Niech wystawia faktury dla Ciebie i z nim się rozliczaj (kwoty to duże nie będą, więc luz). W takim przypadku kwota z wpłaty, którą dostaniesz [teoretycznie, zależy od działalności]: (X (brutto) / 1.23) - 18% z tego. Po drodze jeszcze prowizja dla systemu płatności. Dla 50zł to będzie np.: 50zł - 2zł prowizji. vat wciąż od 50zł, czyli 40,65 netto czyli zostaje 33,33. Odjąć ta prowizja 2zł to wychodzi 31,33zł dla przedsiębiorcy (wpłacający wydaje 50zł) - witamy w Polsce, ale przynajmniej jest w miare legalnie (pomijając Twoje rozliczenia "po cichu" z tą osobą potem)

Link to comment

Wiesz tutaj bardziej chodzi o dodatkowy zarobek (jakby sie dalo wyzyc na prowadzeniu takiego serwera to by byl raj :) ). Jestem na kierunku zamawianym wiec tutaj do 3 roku nikt do pracy nie idzie, bo ciagna hajs ze stypendium i zapewne dzialalnosci nikt nie ma otwartej dlatego pytam tu :). Dzieki za odpowiedz.

Link to comment

Możecie mi jeszcze nakreślić ile zarabia Misiek? Nie orientuje się w ogóle w jego biografii ani tego co robi, ale wiem, że kiedyś była afera, że robi to nielegalnie i takie tam. Wiem, że to potem ucichło, a on prowadzi wszystko tak jak prowadził. Wiadome jest to, ze jeżeli robimy coś i oczekujemy od tego czegoś jakiś korzyści to jest jakieś parę procent szansy, że faktycznie tak będzie.

Wielebny, nigdy Cię o to nie pytałem ale z ciekawości: jakie ty masz wykształcenie/jaki masz zawód i na co robisz "tak dobre serwery"? Wiesz, jak ktoś robi "dobry" serwer to zaraz oczekuje jakiś korzyści z tego. Przeważnie jednak jest tak, że serwery jakie powstają (MTA oraz SAMP) to zerżnięte gotowce z comm lub od innych serwerów i powstają na zasadzie "stoi i jest to moje i się jaram tym".

Jeszcze w ogóle zmienię temat ale dziwi mnie fakt, że dzisiejsi gracze to gracze trochę wybredni. Grafika ma być jak za oknem, gra ma się nie nudzić po pierwszym kontakcie i takie tam, a mimo to wszyscy siedzą w SAMP, a przecież ani Lua nie jest trudnym językiem, ani MTA nie odstrasza wyglądem/funkcjonalnościami. oO

Link to comment
Możecie mi jeszcze nakreślić ile zarabia Misiek?

Chyba nigdy się z tym nie krył - pod adresem http://net4game.com/services/ znajduje się lista kto co dziś kupił, możesz sobie policzyć.

Wielebny, nigdy Cię o to nie pytałem ale z ciekawości: jakie ty masz wykształcenie/jaki masz zawód

Mam 28 lat i pracuje jako programista. Wykształcenia w tym zawodzie nigdy nie zdobywałem żadnego.

i na co robisz "tak dobre serwery"?

Tworzenie oprogramowania to świetna sprawa, szczególnie jeśli ktoś z niego korzysta.

Świadomość, że wymyśliłeś i napisałeś jakiś fragment kodu, który daje rozrywkę setkom graczy na świecie jest niesamowicie przyjemna.

Inna sprawa to doświadczenie - wierzę, że pisząc kod serwerów nauczyłem się więcej w tematyce programowania wieloosobowych gier sieciowych, niż nauczyłbym się na najlepszych studiach "o tej tematyce". Strony takie jak github traktuje jako potencjalny as w rękawie do przyszłej, ewentualnej rozmowy z nowym pracodawcą przy poszukiwaniu pracy.

Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem serwera, to myślę, że nie powinieneś się więcej zastanawiać, tylko zaczynać go tworzyć już dziś. Porzuć jednak podejście katedralne i otwórz serwer już dziś, choćby nie miał na sobie nic. Wszystko rozwijaj przy graczach i wedle ich opinii i uwag. Ja tak zaczynałem z każdym serwerem w MTA i uważam, że jest to najsłuszniejsza i najlepsza metoda rozwoju serwerów. Nie nastawiaj się na żadne dochody z jego prowadzenia (jak do serwera nie trzeba dokładać to jest dobrze), nastaw się na zdobycie doświadczenia i przyjemność z tworzenia oprogramowania.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...