Jump to content

Publikacja kodu serwera BestPlay - czy warto?


Wielebny

Recommended Posts

Rozważamy opublikowanie byłej wersji kodu serwera BestPlay, na otwartej licencji, prawdopodobnie MIT, a więc bez ograniczeń w wykorzystywaniu.

Nie jest on idealny, ma wiele rzeczy które były źle napisane i co w efekcie spowodowało napisanie nowej - aktualnej - wersji serwera BestPlay. Zawiera jednak wiele ciekawych elementów, takich jak ID graczy, różne freeroamowe komendy, system pm, atrakcje na zapisy (wg/chowany/race/inne), areny, statystyki graczy, konta VIP, itd, itp.

Opublikowaliśmy już jakiś czas temu kod serwera LSS-RP <https://github.com/lpiob/MTA-XyzzyRP>, ale w tym przypadku sytuacja była nieco inna, a kod bardziej dojrzały. Główne powody do publikacji tego kodu to chęc zastymulowania sceny polskich serwerów w MTA, oraz chęć wspierania wolnego oprogramowania.

Zastanawiamy się, czy warto to zrobić. Czy jest ktoś, komu ten kod się przyda?

Link to comment

No mi by się to przydało. Atrakcje chętnie bym wykorzystał na moim serwerze. Parę innych ciekawych rzeczy z BP mogłoby mi się przydać. BestPlay to kawał bardzo dobrego kodu. Jeżeli wydacie to będę pierwszy ;) Co do polskiej sceny na mta - dno. Nikomu niezbyt się chce zrobić coś porządnego bądź poprostu nie mają na to czasu. Ja tam akurat się uczę i chcę zrobić coś konkurencyjnego dla BP (a dotego długa droga). Myślę, że mądrym ludziom, którzy potrafiliby ten GM dobrze wykorzystać, przyda im się to w 80%. Innym przyda się na chwilę, żeby stworzyć całkowitego pseudola. Pozdro for you :)

Link to comment

Bezsensu, nie osiągniecie tego na co liczycie.. Ten kod nie posłuży jako nauka, tylko jako kolejny gamemode, który będzie na każdym serwerze nawet 10 slotowym i po co to komu? Chcą to niech napiszą własny dobry kod, a nie tylko powielać jedno i to samo po stokroć.. Macie dobry serwer to go trzymajcie, stare pliki też, jeżeli już to udostępnijcie kod z podziałami ( jako poradnik ), bo inaczej zrobicie sobie sami na niekorzyść, a poza tym to zepsuje polską scenę jeszcze bardziej.. Tak samo jak zrobiło to wasze udostępnienie XyzzyRP, nawet już na mtapolska.pl się reklamują, że mają serwer taki i taki, ale skąd tego gamemode'a mają ani jaki to gamemode to nic nie piszą.. Nie róbcie tego, bo zepsujecie to jeszcze bardziej niż już jest. Ale za kod, propsy.

Link to comment

Sądze że Mefisto_PL ma rację, będzie tak samo jak ze skryptem Valhalla Gaming, czy XyzzyRP. Wydajcie pare skryptów z tego na community, ale nie cały gamemode. Według mnie powstanie zbyt dużo pseudolów. Można zrobić tak jak wspomniał koleżka wyżej, aby na podstawie kodu zrobić jakiś poradnik np. na funkcje mysql bo ich nie ma dużo, a nie każdy ma na tyle sił i inteligencji by siedzieć 3 godziny i szukać poradnika do mysql i jego funkcji.

Link to comment

Czy każdy zrobiłby pseudola? No może i w naszym pięknym kraju znajdzie się dużo debili, którzy będą próbowali zrobić coś takiego. Ale jakby popatrzeć na to z drugiej strony.....ktoś kto kod potrafiłby wykorzystać i przerobić, wyszedłby z tym gamemode'em wyżej, a pseudole upadłyby po paru dniach. Źle mówię? @Tosti vG nie został opublikowany, jest on skradziony. Ale co do Valhalli widzieliście jakiś serwer który postał chociaż rok z tym GM ? Bo ja nie... @Wielebny jak dla mnie to jest to dobry pomysł, ponieważ każdy pseudol (prawie) padnie po max roku, a dobry skrypter (nie ja :D) z kawałkami BP jako pomoc może zrobić porządny serwer.

Jestem na tak ;)

Link to comment

Jesteś na tak, bo jak sam to określiłeś nie jesteś dobrym skrypterem, a zasób byłby udostępniony dla wszystkich.. Powiem krótko, im więcej udostępnicie pełnych gamemode'ów tym szybciej polskie MTA zejdzie na psy, bo polska scena nie będzie potrafiła się rozwinąć, bo jest za mało kreatywna, a poza tym po co skoro są zasoby do ściągnięcia..

Link to comment

Nie jestem dobrym skrypterem, bo się uczę. Kod napisany "profesjonalnie" byłby dla mnie dobrą pomocą. A polska scena MTA... eh sami wiecie. Co do zasobów do ściągnięcia - coś takiego jak JBB czyli zlepka community, o to ci chodziło ? Polacy nie są kreatywni tylko leniwi. Z pomocą wiki no i for można zrobić dosłownie wszystko.

Link to comment

Gówno prawda, nic się nie nauczysz. Każdy programista pisze kod "pod siebie" czyli do zrozumienia przez samego siebie i w sposób, który dla niego był łatwiejszy, nawet jeżeli coś zrozumiesz, to i tak więcej nauczysz się metodą prób i błędów. Castillo ( SolidSnake ) znam od 2 lat i wtedy do najlepszych nie należał, ale nigdy nie korzystał z czyjegoś kodu, zawsze robił wszystko sam, a teraz zobacz, pomaga wszystkim tutaj + ma swój serwer SAUR, który jest najlepszym serwerem RPG w całym MTA. Jedynym plusem udostępnienia kodu, byłoby to, że ogarnąłbyś sposób jak coś takiego można zrobić, ale wtedy i tak zrobisz to dokładnie tak samo jak będzie w tym kodzie i nic się z tego nie nauczysz, lepiej zapytać się na forum, czego musisz użyć i to wyjdzie najlepiej. Nie udostępniajcie kodu..

Link to comment

@Mefisto_PL: Ogarnij trochę emocje.

Ja się uczyłem z pobranych skryptów. Poznałem dzięki temu parę sposobów na rozwiązanie danych problemów (nie mówię o konkretnym skrypcie, ale rzeczy w stylu "jak najlepiej przechować/przesłać dane"), zapoznałem się z paroma stylami pisania. Potem już tworzyłem sam, ale podpatrywanie sporo mi dało (choć nie tak wiele jak wiki).

Link to comment
Gówno prawda, nic się nie nauczysz. Każdy programista pisze kod "pod siebie" czyli do zrozumienia przez samego siebie i w sposób, który dla niego był łatwiejszy, nawet jeżeli coś zrozumiesz, to i tak więcej nauczysz się metodą prób i błędów.

Jeśli mówimy tu o kodzie profesjonalnym, który nie był pisany przez jedną osobę, a przez team, to zazwyczaj taki kod jest zorganizowany i zawiera sporo przydanych komentarzy i z czegoś takiego jak najbardziej można się wiele nauczyć...

Ja także jestem właścicielem serwera (co prawda mało popularny 2paq Race Server), ale niestety nie mam czasu na rozwój serwera (jestem w tej mniejszości użytkowników tego forum, która posiada pracę i moja praca nie ma nic wspólnego z programowaniem) dlatego jeśli jest taka możliwość to wykorzystuję publicznie dostępne skrypty (czasem łatwiej jest dostosować do swoich potrzeb czyjąś pracę niż napisać coś od podstaw, chociaż nie jest to regułą).

Link to comment

@Varez: nie ponoszą mnie emocje, tylko twierdzę, że sam pomysł nie jest zbyt dobry..

@Wojak: znam Wielebnego i akurat BestPlay był pisany przez niego samego ( nie wiem jak lss-rp ), więc raczej ten kod był pisany pod jego sposoby.

Ogólnie to i tak jest tylko moje zdanie, do którego przecież nie musi się zastosować, ale według mnie i tak cały gamemode będzie zaraz na połowie polskich serwerów i taka jest prawda.

Link to comment

@Mefisto_PL: Ty pierwszy zacząłeś agresywne wypowiedzi, jeszcze raz proszę o uspokojenie emocji.

My się z MAĆKIEM nie lubimy, ale z racji pełnionych funkcji muszę być obiektywny i niestety właśnie tak się to przedstawia.

Co do tematu - ja bym nie udostępniał jako całości - wystarczy przypomnieć sobie zalew serwerów na mabako - być może jakieś elementy, byleby działały samodzielnie można by było udostępnić.

Link to comment
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Tak, mi by się bardzo przydał :D Zwłaszcza że otwieramy z kolegą drugi serwer RPG - Zapisy na atrakcje to by była perełka a system kont VIP przydał by się i mojemu RP i jego RPG :D Oczywiście że się przyda! :D Nie mogę się już doczekać jego opublikowania, o ile to w ogóle nastąpi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...