Jump to content

Warto stworzyć nowy serwer w MTA ?


Believe

Recommended Posts

Nie znam się na tworzeniu skryptów, ale zleciłbym jakiejś osobie robienie ich.

Mam w głowie pewien projekt, który mógłby powoli ruszyć, ale mam pytania:

1. Warto teraz cokolwiek zakładać na MTA? Nie mam zainstalowanego GTA, wiec musze wiedzieć :)

2. Serwer odzwierciedlałby realne życie, bez zabijania i noobów. - przyjmie się na porządnych zasadach ?

3. Ile mogłoby kosztować zlecenie stworzenia wszystkiego od podstaw?

Myślałem nad czymś, aby ta kwota wydana na skrypty powoli się zwracała - jakieś pomysły? Nie chciałbym też czegoś takiego, że gracz wpłaci jakąś sume i może wszystko tzw. vip..

Link to comment
ale zleciłbym jakiejś osobie

Z tym jest największy problem, bo opcje są takie:

1) "Zatrudniasz" byle kogo, kto pisze parę podstawowych skryptów, przy okazji zabugowanych, i koleś poddaje się jak przyjdzie zrobić coś większego, więc w efekcie zostajesz z byle czym i straconym czasem i funduszami

2) Szukasz kogoś, kto się zna na robocie - ale tacy są jak złoto - już dawno mają zajęcia, często też tworzą dla siebie

3) Masz naprawdę solidne fundusze i zostawiasz dobrą ofertę - tutaj wciąż musisz mieć dużą dawkę szczęścia - ale kogoś idzie znaleźć.

Warto teraz cokolwiek zakładać na MTA?

Co to znaczy "warto"? Chcesz robić projekt, który będzie na siebie zarabiał? Wiedz, że jakiś pierwszy rok co najmniej - to są same inwestycje. Potem się cokolwiek może zacząć zwracać (tj. chociaż koszty DOBREGO serwera) - ale stanie się tak, jeżeli Twój serwer faktycznie będzie dobry.

Jeżeli pytasz ogólnie - tak, warto! MTA jest cały czas rozwijane, ja nie siedzę już w MTA od 2-3 lat, ale jak widzę co chwila nowe możliwości to po prostu aż chciałoby się wyprodukować z tych możliwości coś pięknego - osobiście nie mam już czasu na gry.

Serwer odzwierciedlałby realne życie, bez zabijania i noobów. - przyjmie się na porządnych zasadach ?

Nigdy nie rozumiałem fenomenu Role Play, ale no właśnie - ludzie to lubią. Są serwery, są restrykcyjne zasady - i jakoś się trzymają. Sprawdź jednak potencjalną "konkurencję" i zastanów się co więcej możesz zaoferować - oferując mniej lub to samo - nie sprawisz, że ktokolwiek przyjdzie do Ciebie.

Ile mogłoby kosztować zlecenie stworzenia wszystkiego od podstaw?

Nie wiem kim jesteś, ile masz lat, jakie masz realne cele,

Wspomnę jednak, że większość ludzi, którzy decydują się za coś płacić - oczekują stawek 5-10zł za skrypty, które pisze się jakieś 3-4 dni. Są ludzie, którzy takie oferty podejmują (o skutkach juz pisałem wyżej). Wiem z czego to wynika oczywiście - sporo ludzi (szczególnie tych strasznie napalonych na administrację własnym serwerem) to ludzie w wieku ok. 15 lat - brak własnych zarobków powoduje, że w sumie niewiele więcej mogą dać (choć jak patrzę na dzisiejszych 15 latków to nie wiem..).

Tak czy tak - za 100 czy 200zł tego nie zrobisz (chyba, że patrz pkt 1 tam wyżej).

Widziałem tutaj oferty (chyba nawet Polaka) płatne po 1600zł/mies, planowane "zatrudnienie" na ok. 3 miesiące - to jest teoretycznie stawka minimalna, za którą ja osobiście bym się brał (z racji, że mam 23 lata, stałą pracę i.. wieczny brak czasu - wiem, ile czas kosztuje) - z drugiej strony - nie wierzę, że komuś inwestycja parę tysięcy kiedykolwiek się wróci.

Najlepsza opcja - nauczyć się pisać skrypty. Tylko tak - bez żadnej wiedzy o programowaniu - żeby to miało jakiś sens - musisz poświęcić pewnie z rok na naukę - wcześniej Twoje skrypty po prostu będą niedopracowane. Najlepiej uczyć się też pisząc losowe skrypty pod freeroam - próbując pisać własny gamemode od podstaw - gdzie wszystko jest powiązane - wyłożysz się. Ja mając rok doświadczenia (podstawowego, ale zawodowego już) w innym języku programowania - potrzebowałem dobrych paru miesięcy, żeby wszystko ogarnąć, zdarzenia, odpowiednią synchronizację danych, ich przechowywanie itd.

No ale - umiejąc pisać skrypty - nie jesteś skazany na koszty, ani na innych ludzi (którzy mogą być nieterminowi, zrezygnować ze zlecenia w jego środku, itd.). Zdecydowanie łatwiej też znaleźć kogoś do współpracy jak sam ogarniasz - chociażby dlatego, że patrząc z perspektywy zleceniobiorcy - kiedy zleceniodawca nie ma pojęcia o tym co robisz - zwykle ma jakieś dziwne wymagania i pretensje, bo nie wie ile to pracy kosztuje i jak to się wszystko odbywa - taki zleceniodawca jest męczący i nawet wynagrodzenie już nie kusi, żeby z nim dalej dyskutować.

Myślałem nad czymś, aby ta kwota wydana na skrypty powoli się zwracała - jakieś pomysły?

W sumie nie zauważyłem tego zdania na początku, no ale:

VIP jest faktycznie bez sensu, bo promowanie ludzi, którzy zapłacą dając im przewagę w rozgrywce jest nieuczciwe i głupie (ale zyskowne, przynajmniej jakiś czas). Kiedy zdobędziesz lojalnych graczy - można pomyśleć o zrzutkach na serwer (utrzymanie i rozwój). Nie mam natomiast pojęcia jak wynagrodzić tych, którzy zdecydują się wspomóc.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...