Jump to content

Ajutor - Intrebari/Nelamuriri


Recommended Posts

4 minutes ago, valietre said:

Salutare! Am revenit din nou cu o alta intrebare. Cum adaug un skin dupa care sa il editez?

Pentru a adauga un mod pe skin foloseste

txd = engineLoadTXD ("skin.txd")

engineImportTXD (txd, id)

dff = engineLoadDFF ("skin.dff")

engineReplaceModel (dff, id)

Pentru a edita skin-ul foloseste TXDWorkshop sau ZModeler

  • Thanks 1
Link to comment
41 minutes ago, valietre said:

As vrea sa stiu si eu cum fac bind sau o comanda unui panou facut cu GUI editor?

Mai am o intrebare. Eu vreau sa fac un server de roleplay si cum creez chat-ul IC si 

Pentru GUI:

local guiWindow = false

function openWindow()

if not guiWindow then

guiSetVisible(numeleLaPanou, true)

showCursor(true)

guiWindow = true

else

guiSetVisible(numeleLaPanou, false)

showCursor(false)

guiWindow = false

end

end

bindKey("tasta", "down", openWindow)

Pentru chat:

 

Link to comment

Ma poate ajuta careva cu un script pentru schimbarea sunetului motorului la masina si cu un  script pentru crearea unui vehicul.

P.S: daca nu stiti vreaun script pentru sunetul motorului puteti sa trimiteti doar scriptul pentru crearea unui vehicul.

Edited by valietre
Link to comment

Dupa parerea mea resursa asta e cea mai buna pentru sunetele la masini: 

Script pt a creea masina:

function car()

local x, y, z = getElementPosition(source)

local vehicle = createVehicle(411, x, y, z)

end

addCommandHandler("spawncar", car)

Daca folosesti client pune localPlayer la getElementPosition dar daca folosesti server lasa source

Edited by Hydra
Link to comment
24 minutes ago, Hydra said:

Dupa parerea mea resursa asta e cea mai buna pentru sunetele la masini: 

Script pt a creea masina:

function car()

local x, y, z = getElementPosition(source)

local vehicle = createVehicle(411, x, y, z)

end

addCommandHandler("spawncar", car)

Daca folosesti client pune localPlayer la getElementPosition dar daca folosesti server lasa source

Daca am un alt engine sound pack imi merge?

https://www.gtainside.com/en/sanandreas/mods/121663-nfs-shift-2-car-sound-pack/

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • Scripting Moderators
18 hours ago, valietre said:

Cum schimb imaginea de la un slogan sau de la altceva?

E dificil de explicat fără a avea codul sursă pe care îl folosești. Spun asta deoarece există mai multe modalități prin care o imagine poate fi afișată.

În ansamblu, trebuie să introduci imaginea nouă, pe care dorești să o folosești, în folder-ul în care se regăsește resursa a cărui script afișează imaginea și, implicit, să înlocuiești imaginea veche cu cea nouă.

Dacă imaginea are o altă denumire decât cea pe care dorești să o schimbi, atunci trebuie să modifici meta.xml în așa fel încât noua imagine să fie încărcată de către resursă și să modifici pe partea de script cu denumirea imaginii.

Dacă cele de mai sus nu te ajută foarte mult, fiind la modul cel mai general explicate, atunci lasă codul sursă pe care îl folosești în așa fel încât să îți putem oferi explicații mult mai concrete.

Link to comment
54 minutes ago, valietre said:

Oare pot converti un panou facut cu gui editor in panou dgs? Si pot sa bag masini add on modate pe server? Si mai am inca o intrebare dar sunt 100°/. Sigur ca aceasta intrebare nu are legatura scripting ul. Cum fac un film de tip cinematic?

Poti Lua coordonatele de la panoul din GUI si sa le pui in DGS. Nu am folosit niciodata DGS asa ca nu pot sa iti pun mai multe, asteapta pana cand o sa iti raspunda cineva care a folosit acest tip de panou.

Link to comment
  • Scripting Moderators
1 hour ago, valietre said:

Oare pot converti un panou facut cu gui editor in panou dgs? Si pot sa bag masini add on modate pe server? Si mai am inca o intrebare dar sunt 100°/. Sigur ca aceasta intrebare nu are legatura scripting ul. Cum fac un film de tip cinematic?

Nu am utilizat vreodată librăria DGS, însă din ceea ce am observat pe wiki există posibilitatea de a converti un panou din GUI în DGS deoarece librăria dispune de funcții echivalente cu cele mai comune elemente GUI. Vei fi nevoit să înlocuiești funcțiile cu cele specifice DGS și să te asiguri că ordinea argumentelor se menține/că modifici ordinea argumentelor în așa fel încât să nu apară erori sau disproporții.

Link to comment

Salut! Sunt putin mai vechi in scripting si modare pe servere, dar nu am mai mult de 1 an de experienta. Am gasit forumul si am zis sa apelez la el pentru problema pe care o am. Mi-am deschis un server de freeroam, deoarece de roleplay sunt prea multe in tara si am modat, am introdus scripturi, mape si mai multe. Am adaugat moduri de masini, si acum am incercat sa modific sistemul de spwnare al masinilor, adica, atunci cand doresti sa iti spawnezi o masina, intri in meniul de masini, si selectezi ce masina vrei. Ei bine, eu am facut o noua categorie de vehicule, adica pentru cele modate sa nu mai cauti masinile pe incercatelea, dar, acum cand deschid meniul, imi da eroare si imi spune: "vehicle.xml is not exist" sau cv de genul. Am cerut ajutorul mai multor detinatori de servere freeroam, inainte sa fac modificarea asta si toti mi-au spus sa fac in felul acesta. Dupa ce a aparut aceasta problema, am discutat cu ei dinnou si au spus ca nu stiu ce poate fi. Stie cineva? Am nevoie de ajutor! 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...