Jump to content

Sfaturi, tutoriale etc. pentru începător LUA.


matei_

Recommended Posts

Deschid acest topic cu gândul de a vă cere păreri, sfaturi etc. în ceea ce privește limbajul LUA și developing-ul pentru serverele de MTA. Sunt în acceași fază ca și băiatul care a deschis acest topic, însă eu doresc să vă țin la curent în ceea ce privește evoluția mea cu LUA și MTA developing.

Am văzut că aici pe forum există tutoriale ce te învață „how to code” și mi se pare destul de ok, dar aș vrea și câteva sfaturi sau tutoriale de la camarazii mei români prezenți pe această comunitate.

Sincer, nu prea știu ce să scriu în topic-ul ăsta, adică, ceea ce mă interesează mai mult am scris, dar dacă mai aveți voi ceva de adăugat în plus, care credeți că m-ar putea ajuta, ar fi super. De asemenea, pentru a-mi fi mai ușor și dacă credeți că ar fi mai ok, caut o persoană dispusă să mă învețe LUA și MTA developing, vă mulțumesc.

Link to comment

Sfat 1. Fara RP (Is deja 30+ servere)

Sfat 2. Perseverenta.

Sfat 3. Fara "parteneriate"

Sfat 4. Scripturile leak is ok daca vrei sa inveti din ele, nu face un server cu ele. In acest moment practic toate serverele din romania is leak.

Daca ai intrebari de scripting nu ezita sa le pui aici pe sectiunea romaneasca.

 

(Parerea mea)

Ah da si uitasem, nu lasa copii sa te descurajeze.

Edited by Tekken
:)
  • Like 1
Link to comment
  • Scripting Moderators

Salutări, @matei_ și bun venit pe comunitatea românească de MTA!

Mă bucură enorm de mult să văd faptul că își fac prezența pe comunitatea noastră persoane noi și dornice de a învăța toate cele necesare pe parte de dezvoltare.

În ceea ce privește tutorialele, prima oprire logică și firească pentru oricine este interesat să învețe despre cum funcționează lucrurile pe partea de scripting este acest topic, ulterior urmat tocmai de acele tutoriale pe care le-ai regăsit aici pe forum.

Dacă consideri că îți este mult mai ușor să urmărești un tutorial în format video, îți recomand această serie realizată de către Daniel Lett.


În ceea ce privește sfaturile, sunt multe de acoperit și doar cu timpul, prin exercițiu (privind partea de scripting) și prin familiarizare (privind comunitatea românească), vei reuși să îți faci o idee generală despre cum funcționează lucrurile din toate punctele de vedere.

Totuși, ceea ce te pot sfătui chiar în acest moment:

  1. Citește și urmărește cu mare atenție tutorialele legate de Lua și MTA;
  2. Așa cum a precizat și @Tekken, rămâi perseverent și consecvent pe învățare. Acordă-ți timpul necesar pentru a învăța. Lucrurile, mai ales la început, nu îți vor ieși așa cum îți dorești și vei întâmpina probleme - așa este și normal. Caută să rezolvi aceste probleme întâi de unul singur, ca să te familiarizezi cu acest forum, cu paginile din Wikipedia, canalele de Discord și, cel mai important, să îți conturezi un obicei bun de a avea o atitudine îndreptată spre cercetarea problemelor.
  3. Atunci când nu reușești să rezolvi o problemă, deși ai depus eforturi să te documentezi în privința acesteia, poți apela fără probleme la ajutor aici pe forum sau pe Discord și îți vom oferi sprijinul necesar cu cel mai mare drag.
  4. Concentrează-te pe proiecte care îți fac plăcere. Contrar celor de mai sus, dacă îți place un anumit mod de joc, oricât de saturat ar fi în comunitate, atunci axează-te pe acela. Vei învăța mult mai ușor, vei face lucrurile cu mai mult drag și vei fi mult mai motivat.
  5. Dacă îți dorești să te asociezi cu un grup de persoane într-un anumit proiect, asigură-te, printre altele, că acele persoane sunt suficient de serioase și de încredere.
  6. Rămâi deschis la orice idee de scripting îți vine. Cu mici excepții, cam totul este posibil pe MTA dacă chiar îți dorești să realizezi ceva anume.

Te invit de asemenea să te alături (dacă nu ești deja alăturat) în cadrul server-ului oficial de Discord MTA (https://discord.com/invite/mtasa), avem o secțiune specială dedicată comunității românești unde activăm și, periodic, întreprindem diverse discuții.

Sper ca aceste sfaturi să îți vină în ajutor în continuare. Încă o dată, bun venit pe comunitatea românească de MTA și multă baftă la învățat!

  • Like 1
Link to comment

Vă mulțumesc amândurora pentru sfaturi și pentru această primire, îmi pare rău că comunitatea SA-MP nu este așa primitoare. Am să țin cont de sfaturile voastre și am să încerc să actualizez acest topic, ca să vă țin la curent cu stadiul de învățare.

Link to comment
1 hour ago, matei_ said:

Vă mulțumesc amândurora pentru sfaturi și pentru această primire, îmi pare rău că comunitatea SA-MP nu este așa primitoare. Am să țin cont de sfaturile voastre și am să încerc să actualizez acest topic, ca să vă țin la curent cu stadiul de învățare.

Nu pot da edit la reply-ul de mai sus, așa că las un alt reply (dacă poate un moderator să editeze, ar fi perfect, mulțumesc), mai am încă o întrebare: ce program îmi recomandați pentru editarea codului?

Edited by matei_
// le-am instalat pe amândouă (Sublime Text 3 & VSCode).
Link to comment
  • Scripting Moderators
2 hours ago, matei_ said:

Nu pot da edit la reply-ul de mai sus, așa că las un alt reply (dacă poate un moderator să editeze, ar fi perfect, mulțumesc), mai am încă o întrebare: ce program îmi recomandați pentru editarea codului?

În principiu, VSCode îți oferă tot ceea ce ai nevoie. Și poate chiar mai mult de atât. ?

  • Like 1
Link to comment
4 minutes ago, Vinyard said:

În principiu, VSCode îți oferă tot ceea ce ai nevoie. Și poate chiar mai mult de atât. ?

Am rămas la VSCode, însă singura problemă care mă deranjează este fundalul alb care îmi rupe ochii și faptul că textele ajutătoare ale funcțiilor sunt negre. Am tot încercat să le modific, poate dau de cap, însă nimic.

Link to comment
  • Scripting Moderators
15 minutes ago, matei_ said:

Am rămas la VSCode, însă singura problemă care mă deranjează este fundalul alb care îmi rupe ochii și faptul că textele ajutătoare ale funcțiilor sunt negre. Am tot încercat să le modific, poate dau de cap, însă nimic.

În VSCode, folosește CTRL + K urmat de CTRL + T și ar trebui să îți apară o listă cu schema de culori. Acolo ar trebui să găsești două versiuni de dark, un dark+ și un dark standard.

  • Like 1
Link to comment
  • 3 months later...

Revin aici după câteva luni bune, timp în care am reușit să învât bazele pentru LUA și MTA Scripting, însă am o întrebare la care nu găsesc un răspuns sigur: toate folderele din „resources” îmi sunt necesare? Adică, eu vreau să încep să scriu un gamemode from scratch, problema e că nu știu de unde să încep și nu sunt sigur, dacă eu încep să scriu un gamemode from scratch, acele resurse deja existente îmi sunt de ajutor...

Dacă îmi puteți oferi o explicație mai pe înțelesul meu, ar fi perfect. Vă mulțumesc.

Link to comment

In teorie nu ai nevoie de nimic de acolo pentru a face un gamemode de la 0, insa ai in acele resurse anumite chestii fara care jocul nu merge e.g resursa reload, daca nu o ai pe server nu poti da reload la arme, insa nu esti obligat sa o folosesti, o poti construii sau pune direct in gamemodul tau! Daca ai nevoie de sfaturi/ajutor poti oricand sa mi dai un pm!

Edited by Tekken
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...