Jump to content

Am nevoie de o parere.


alexxnder

Recommended Posts

Salut MTA SA Romania, sunt un PAWN Developer si am descoperit destul de recent MTA-ul si sunt foarte surprins de cate chestii se pot face pe acest client, doar ca, am o mica intrebare, merita sa ma apuc sa invat LUA si sa termin cu SAMP-ul odata pentru totdeauna? LUA ma poate incurca cand o sa invat C++ la liceu? (is clasa a 8 a xD)

Va multumesc anticipat pentru pareri. :D 

Edited by alexxnder
Link to comment
  • Scripting Moderators

Salutări și bine ai venit pe comunitatea românească de MTA! @alexxnder

Merită să te apuci să înveți Lua și fără îndoială că merită să renunți la tot ceea ce înseamnă SA-MP. Motivele sunt multiple, dar în esență Pawn este considerat de cei mai mulți un limbaj mort, la fel cum este și platforma SA-MP din punct de vedere a părții de dezvoltare.

Limbajul Lua nu te va împiedica în vreun fel atunci când vei învăța C++ sau sincer orice alt limbaj, mai ales în contextul în care ești deja familiarizat cu Pawn care, după cele mai bune cunoștințe ale mele, are o sintaxă asemănătoare cu C.

Mult succes!

Link to comment
  • 1 month later...
  • Scripting Moderators
On 07/09/2020 at 21:14, alexxnder said:

Va multumesc! Deja m-am apucat sa invat si sincer imi pare rau ca nu am aflat mai devreme de acest client... :D  

Salutări, cum stai cu învățarea?

Mă gândeam recent dacă ai putea (și bineînțeles dori) să îmi răspunzi la câteva întrebări generale legate de experiența ta în ceea ce privește MTA și comunitatea românească. Mi-ar face mare plăcere să văd perspectiva unui jucător nou venit în comunitatea (românească) de MTA.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...