Jump to content

Rataj

Members
 • Posts

  97
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Rataj last won the day on December 26 2016

Rataj had the most liked content!

1 Follower

Details

 • Location
  Czech Republic

Recent Profile Visitors

1,787 profile views

Rataj's Achievements

Punk-@ss B*tch

Punk-@ss B*tch (12/54)

8

Reputation

 1. Actually you can easily re-create it yourself. Just make some table with all your mods, create a GUI for it and then use these functions to load and unload mods: -- load engineReplaceModel engineImportTXD -- unload engineRestoreModel Check MTA wiki for more information on how to use them.
 2. Rataj

  Merry Christmas

  I would like to wish Merry Christmas with lots of love to the generous MTA staff team, contributors, heroes and the whole MTA community. Whatever is beautiful, whatever is meaningful, whatever brings happiness, may it be yours this holiday season and throughout the coming year. Thank you everybody for another cheerful year here in MTA community.
 3. Prozkoušej, jestli ti to dělá i v singleplayeru, nebo třeba jen s konkrétním zařízením, apod. abys vůbec věděl, kde máš chybu hledat. Určitě taky zkontroluj, že máš zvuk vůbec zaplý a to jak u MTA aplikace ve Windowsu, tak přímo v herním nastavení. Dřív se to tu na fóru v support sekci (kam tyto věci patří) už párkrát řešilo. Jednomu hráči například pomohlo vypojit sluchátka, zapojit je znovu, chvíli počkat a pak až zapnout MTA. Dalšímu pomohlo přeinstalovat GTA, jelikož si pokazil hru nějakým audio módem. Pomoct může třeba taky opětovná instalace nejnovější verze MTA a DirectX, nebo aktualizace zvukových ovladačů. Můžeš tyhle řešení prozkoušet, každopádně nejlíp uděláš, když napíšeš do support sekce: https://forum.mtasa.com/forum/83-client/ Do support sekce piš samozřejmě v angličtině. Dost pravděpodobně ti někdo z MTA Teamu odepíše, aby jsi poslal log z MTADiagu (což je program, který odhaluje problémy s MTA klientem). Z logu pak už pak mohou vyčíst, co je špatně a poradit ti, jak problém vyřešit.
 4. Pokud ti to píše úplně na každém serveru, tak jsi zabanován přímo vývojáři na celé MTA za používání traineru (cheatu/hacku). Prostě jsi použil externí program k podvádění a byl jsi za to potrestán.
 5. Zdravím, nemůžeme ti pomoct jen podle popisu chyby, musíme vidět kód. Pokud je to tvůj login panel, nakopíruj sem kód do Code tagu (zvlášť client-side a server-side), nebo pokud je stažený z http://community.mtasa.com/ tak sem pošli odkaz. Ideálně také připiš, co ti píše debugscript.
 6. Actually it's really easy, all you need to use are these two functions: getScreenFromWorldPosition, dxDrawLine.
 7. Seriously? C'mon, leaves on trees aren't lagging your game, are they? Anyways.. you can remove all objects of some model using mentioned function removeWorldModel. Example: removeWorldModel(656, 10000, 0, 0, 0) -- removes all instances of model 656 on the map
 8. You probably need to disable default chat and replace it with custom one using DX functions. In my opinion there's no other way to do this.
 9. You can replace string with function, that will return string. Then with use of exports, conditions and tables you can make very reliable multi-language system. Or you can use only tables and identify language by key. Example of second method (using only tables): -- you have to define table with all strings in all supported languages language_strings = { ['EN'] = { "Your username/password was incorrect.", "Login Error", }, ['CZ'] = { "Tvé jméno/heslo je neplatné.", "Chyba při přihlášení", } } -- then you can do this in your function, after you get "lang" variable for example from getElementData triggerClientEvent(source, "makeMessage", root, language_strings[lang][1], language_strings[lang][2])
 10. Okej, tím jsem si nebyl jistý no. Každopádně tohle fórum je určené pro všechny hráče MTA, problém je, že se z většiny využívá spíše lidmi, kteří se nějak zajímají o vývoj serverů, atp., o to větší je ten problém v CZ/SK komunitě, protože ta tady moc nefunguje. Ono celkově je problém, že CZ/SK komunita MTA nemá žádné takové své "zázemí". Tím pádem se nikdo nemá kam obrátit, když hledá spoluhráče, nebo pomoc s vývojem serverů. Je to tak nějak rozkouskováno na menší skupinky.
 11. Rataj

  Lumberjack

  Carefully swap it to server-side, make sure, everything is right for server-side as it should be. If it won't work again, then reply with debugscript errors, so we can help you specifically with some mistake you probably made previously when swapping to server-side.
 12. Are you sure you're using totaly same script on both servers and writing it normally in chat as player? This should work just fine on both local and hosted servers. Maybe try to output element type in debugscript and reply what it is, if it's "not" a player.
 13. If you're good at HTML, CSS and JavaScript, you can do it as a .html file and draw it with CEF. I think this login panel is done by using CEF, not by DX. So rather take a look at functions for Element/Browser Which is also a lot easier than doing this panel with DX.
 14. No osobně teď MTA moc často nehraju, ale pokud se mě někdo bude ptát na spoluhráče na DayZ, odkážu ti ho sem na tenhle topic. Jinak tuším že SoulHunteR teď dělá nějaký DayZ server, tak mu zkus napsat.
×
×
 • Create New...